ΤΣΑΓΚ/ΛΕΙΑ '11W

Τελικός

Ένα χρόνο μετά την τελευταία τους συνάντηση στον τελικό του τουρνουά, η Ακαδημία και η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. αναμετρήθηκαν εκ νέου με στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος, και το e-stats ήταν εκεί για να καλύψει για τρίτη συνεχόμενη seazon τον τελικό. Η ομάδα της Ακαδημίας επικράτησε με σκορ 69-63 και επανήλθε στην κορυφή του τουρνουά, αφού στη θερινή περίοδο το είχε κατακτήσει η ομάδα του SuperBasket. Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο η Ακαδημία έτρεξε ένα σερί 12-0. Η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πλησίασε ακόμα και στους 2π, μετατρέποντας τον αγώνα σε ντέρμπυ. Σε εκείνο όμως το σημείο ένας τραυματισμός του Κλάρι στο γόνατο αποσυντόνισε τους συμπαίχτες του και έδωσε το πάνω χέρι στην Ακαδημία. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μπασδάνης με 23π και τρία τρίποντα το τελευταίο εκ των οποίων  έκρινε οριστικά τον αγώνα υπέρ της Ακαδημίας. 9ρ., 5κλ. και 3ασ. συμπληρώνουν τη στατιστική του. Ο Κουτσαύτης με 17π τον ακολούθησε στο σκοράρισμα μοιράζοντας και 6ασ. Στους διακριθέντες και ο Αυγερόπουλος που κατέβασε 10ρ. Για τη ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. που διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους, ο Γουλανδρής Φ. ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης πετυχαίνοντας 22π με 6ρ. Βρακάς και Γκονουλού προσέθεσαν από 12 ενώ ο Γουλανδρής Α. μάζεψε 16ρ.
Τελικός Ακαδημία- ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. 69-63.pdf