e-stats.gr - Καταγραφή & Επεξεργασία Στατιστικών Στοιχείων Μπάσκετ

8η Αγωνιστική

Στην παράταση ηττήθηκε η Αιξωνή από τον Ερμή Αργυρούπολης στο Κλειστό του Αγ. Τρύφωνα. Το σκορ της κανονικής περιόδου ήταν 65-65 ενώ το τελίκο 77-81. Για μία ακόμη φορά η Αιξωνή κυνηγούσε στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι αδυνατώντας στο πρώτο ημίχρονο να αντιμετωπίσει τη ζώνη του Ερμή. Πρώτη φορά πέρασε μπροστά 8 λεπτά πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, και αφού είχε πετύχει ένα σερί 8-0 λίγο νωρίτερα. Ο Σουλελές είχε ουσιαστικά τεθεί εκτός παιχνιδιού με 4 φάουλ από το 15ο λεπτό, ενώ ο Χανδρινός αποβλήθηκε στην 4η περίοδο έχοντας προλάβει να σημειώσει 15π με 3 εύστοχα τρίποντα. Ο Τσώτσης με 19π και 16ρ και ο Μπαρζούκας με 17π και 13ρ (7/7 βολές!) ήταν οι στυλοβάτες της Αιξωνής και μόνιμη απειλή για το αντίπαλο καλάθι. Από τους περιφερειακούς, ο Νικολαϊδης κατάφερε να σώσει τα προσχήματα με 12π. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Αιξωνή που πλέον αναζητεί την εκτός έδρας νίκη.