15η Αγωνιστική

Επιστροφή στις νίκες

Επιστροφή στις νίκες έκανε η ομάδα του τελικό κλείνοντας με θετικό αποτέλεσμα τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, αφού επικράτησε της Ε.Α. Νικαίας με σκορ 63-49. Οι δύο ομάδες συμβαδίζανε στο σκορ μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, όταν από την ομάδα της Νίκαιας τραυματίστηκε ένας εκ των ψηλών της, με το σκορ να είναι 33-30. Από το σημείο αυτό και μετά η Νίκαια αποδιοργανώθηκε, η Α.Ε.Σ.ΕΛ. πήρε φόρα και πρόλαβε να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 13π (με δύο βολές του Μπούτα σε νεκρό χρόνο). Στο τελευταίο δεκάλεπτο απλά "κεφαλαιοποίησε" τη διαφορά αυτή, παρά το γεγονός ότι η ομάδα χαλάρωσε και έκανε 9(!) λάθη στο διάστημα αυτό. Ο Ζηνέλης ήταν για ακόμα μία φορά ο καλύτερος παίχτης πιστοποιώντας ότι διανύει περίοδο φόρμας, με 11π, 6ρ, 4ασ, 2κλ  αλλά και 3 τάπες! Ο Μπούτας τον ακολούθησε σε απόδοση με 10π και 9ρ, ενώ ο Ντελής ήταν ζεστός έξω από τα 6,75 και τελείωσε τον αγώνα με 11π. Ο Μανίκας πρόλαβε να πετύχει 8π σε 13 λεπτά συμμετοχής. Απόντες λόγω τραυματισμού ήταν για έναν ακόμα αγώνα οι Πετς και Τσεπαπαδάκης αλλά και ο Κοντουζόγλου, ενώ προφυλάχθηκαν οι Νικολάκης και Παπαμαρινόπουλος. Σε αχίλλειο πτέρνα της ομάδας εξελίσσονται οι ελεύθερες βολές, όπου για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα τα ποσοστά ευστοχίας ήταν κάτω του 50%.

Το τέλος του 1ου γύρου βρίσκει την Α.Ε.Σ.ΕΛ. στην 11η θέση της βαθμολογίας, 3 βαθμούς πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού και 2 βαθμούς κάτω από τη 10η θέση.