25η Αγωνιστική

Μεγάλη νίκη στην παράταση

Την παράδοση που την ήθελε να χάνει όλους τους αγώνες που κρίνονται στην παράταση (4 φορές φέτος) έσπασε η Α.Ε.Σ.ΕΛ. την πέμπτη επικρατώντας του πρωτοπόρου Ερμή Πειραιά με σκορ 75-71 (Κανονική Περίοδος 66-66). Η νίκη αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς πως το Ελληνικό γύρισε το παιχνίδι δύο φορές, την πρώτη στο 1ο ημίχρονο από το -20 και τη δεύτερη από το -9 στην 3η περίοδο. Ο Παντελάκης έκανε μία από τιος καλύτερες εμφανίσεις του με 18π (3 τρίποντα) και 8ρ, αλλά και 3 τάπες, και ήταν ο παίχτης πάνω στον οποίο βασίστηκε επιθετικά η ομάδα στο 1ο ημίχρονο. Ο Μανσαράι ήταν αποκάλυψη στην πρώτη του εμφάνιση πετυχαίνοντας 16π ενώ 10π είχαν επίσης οι Νικολάκης και Παπαμαρινόπουλος. Ο Ζηνέλης με 14ρ και 8π ήταν επίσης διακριθείς, ενώ ο Καρασούλος ήταν εκεί όταν έπρεπε να στείλει τον αγώνα στην παράταση με ένα επιθετικό ριμπάουντ και μία βολή.Κλειδί για τη νίκη ήταν η επίδοση των 10/11 αιφνιδισμών.
25) Α.Ε.Σ.ΕΛ.- Ερμής Πειραιά 75-71 (66-66).pdf

Απόντες λόγω τραυματισμών ήταν πλην των Μπούτα, Μανίκα, Τσεπαπαδάκη και ο Μαλτίδης για πρώτη φορά τη φετινή περίοδο.