28η Αγωνιστική

Έκοψε τα φτερά του Αετού.

Σε έναν αγώνα στον οποίο ο Αετός καιγόταν για τη νίκη για να διατηρηθεί σε τροχιά ανόδου, το "αδιάφορο" βαθμολογικά Ελληνικό επικράτησε κατά κράτος στερώντας από την ομάδα της Καλλιθέας την άνοδο. Οι παίχτες του Γ. Σολωμού πήραν από την αρχή το προβάδισμα, δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα έπειτα, και δίκαια κέρδισαν, με το τελικό 45-61 να μην είναι η μέγιστη διαφορά του αγώνα. Ο Παντελάκης έκανε πάρτυ στο 1ο ημίχρονο που ουσιαστικά χρησιμοποιήθηκε. Σε 17 λεπτά συμμετοχής είχε 17π με 8ρ και 2 τάπες. Ο Μανσαράι ήταν η αιχμή του δόρατος στον αιφνιδιασμό αλλά και με τα 5 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε σκόραρε 13π (και στα 4 παιχνίδια που είχε συμμετοχή είχε 10+). Ο Πετς έκανε το 2ο πιο παραγωγικό του παιχνίδι με 11π, 9ρ ,ε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ενώ ο Καρασούλος ήταν καταλυτικός, με 10π και 7ρ, αλλά και με δύο "ξερά" τρίποντα που ξεκόλλησαν την επίθεση σε κρίσιμα σημεία. Το κρίσιμο στατιστικό στοιχείο όμως του αγώνα, ήταν αναμφίβολα οι 13/13 ελ. βολές!