6η Αγωνιστική

Με τους τρεις από τους τέσσερις προγραμματισμένους αγώνες να γίνονται καθώς η αναμέτρηση SuperBasket- WebCore ανεβλήθη, συνεχίστηκε το Τουρνουά στον Αγ. Κοσμά. Δυστυχώς και αυτή η βδομάδα είχε τα απρόοπτά της. Ναι μεν δεν είχαμε κάποιο τραυματισμό εντός γηπέδων, άλλα ο συνεργάτης του e-stats την προηγούμενη ημέρα έσπασε το πόδι του καθιστώντας δύσκολη την στατιστική κάλυψη αυτή τη βδομάδα. Περαστικά.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας Παρθενών και Απροσάρμοστοι ήρθαν αντιμέτωποι αναζητώντας μόνο τη νίκη για να αποφύγουν και οι δύο τον υποβιβασμό. Η ομάδα του Παρθενώνα πήρε προβάδισμα από στο πρώτο δεκάλεπτο και το διεύρυνε σημαντικά στο δεύτερο, κλείνοντας το ημίχρονο στο +12. Αν και απειλήθηκε δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ και πήρε στο τέλος τη νίκη με σκορ 42-52 έχοντας για πρωταγωνιστές τους Παπαχρήστου με 16ρ. και 8ασ. και πρώτο σκόρερ τον Παπαδάτο με 17π. Ο Σιαγκρής σκόραρε τους  7 από τους 12π του στην 4η περίοδο. Από τους Απροσάρμοστους που προδόθηκαν αυτή τη φορά από τα τρίποντα (μόλις 2/19) ξεχώρισε οι Πόποβιτς, ενώ 3 παίχτες (Αθανασίου, Πόποβιτς και Σοφρόνης) είχαν πάνω από 10ρ! Στο υπόλοιπο πλέον του Πρωταθλήματος οι Απροσάρμοστοι χρειάζονται το απόλυτο 3/3 για να αποφύγουν τον απευθείας υποβιβασμό αφού υστερούν και στην ισοβαθμία με τη WebCore, ενώ ο Παρθενών θα προσπαθήσει να αποφύγει τη διαδικασία του μπαράζ.

Απροσάρμοστοι- Παρθενών 42-52.pdf

Στον αγώνα που ακολούθησε στο ίδιο γήπεδο, οι Τιτάνες έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση του Προμπονά και επικράτησαν με σκορ 50-45. Η πρώτη περίοδος ήταν ένα μικρό σοκ για τους Τιτάνες που να σημειωθεί ότι ήταν αγωνιστικά άπραγοι για περίπου ένα μήνα. Ο Προμπονάς ήταν εξαιρετικός μέχρι και τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου  όπου η διαφορά άγγιξε το +20. Κάπου εκεί όμως οι Τιτάνες αφυπνίστηκαν και με πρωταγωνιστές τους Κογιώνη και Ανυφαντή (πέτυχαν τους 37 από τους 50 πόντους της ομάδας τους) επικράτησαν στο επιμέρους σκορ και των 3 περιόδων ρίχνοντας συνεχώς τη διαφορά. Η τελευταία περίοδος τους βρήκε οριακά πίσω στο σκορ με 2π., είχαν όμως πλέον το momentum του αγώνα. Ο Προμπονάς είχε καλύτερο παίχτη τον Στάση και έφτασε κοντά στην πρώτη του νίκη στο Τουρνουά αλλά προδόθηκε από τα λάθη του. Στην ίδια βαθμολογική θέση με τους Απροσάρμοστους, περιμένουν το μεταξύ τους παιχνίδι για να δουν ποίος μπορεί να ελπίζει σε ένα μικρό θαύμα. Οι Τιτάνες από την άλλη παραμένουν αήττητοι σε 3 αγώνες και θέτουν εαυτούς υποψήφιους για την 1η θέση στην Κανονική Περίοδο.

Τιτάνες- Προμπονάς 50-45.pdf

Την ίδια ώρα στο Κλειστό διεξαγόταν το ντέρμπυ της αγωνιστικής ανάμεσα στην Ακαδημία και η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. Οι δυο περσινοί φιναλίστ  ήταν αήττητοι μέχρι αυτή τη στιγμή. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε όλη τη διάρκειά της, δικαιώνοντας όλα τα προγνωστικά, και κρίθηκε στην τελευταία επίθεση με ένα καλάθι του Shafer, και αφού η ομάδα της Ακαδημίας έδωσε στη ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. το δικαίωμα της τελευταίας επίθεσης, μη εξαντλώντας το χρόνο της δικής της. Η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. παρέμεινε αήττητη σε 4 αγώνες και πλέον οδηγεί το πρωτάθλημα. Χαρακτηριστικό είναι το ότι πήρε σκορ από 7 από τους 8 παίχτες που χρησιμοποίησε. Ο Γουλανδρής Φ. με 18π. ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ 11π και 15ρ προσέθεσε ο Γουλανδρής Α. Για την Ακαδημία που παρατάχθηκε με απουσίες (δεν αγωνίστηκαν οι τιμωρημένοι Αυγερόπουλος, Βρυώνης, καθώς και οι Ευστρατίου και Κουτσαύτης) ο Μπασδάνης σημείωσε 17π εκ των οποίων οι 8 στην κρίσιμη τελευταία περίοδο. Διακριθείς και ο Γιαπούλης με 11π και 7ρ.

-4

Το Τουρνουά συνεχίζεται την ερχόμενη Κυριακή 22 Μαΐου, με τους αγώνες SuperBasket- Προμπονάς, WebCore- Παρθενών, Απροσάρμοστοι- ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. και Ακαδημία- Τιτάνες. Την Παρασκευή στις 19:30 θα διεξαχθεί στο Κλειστό ο αγώνας Τιτάνες- WebCore της 5ης αγωνιστικής που είχε αναβληθεί.

Ο αγώνας που εκκρεμούσε από την 6η Αγωνιστική διεξήχθει την 27η Μαϊου 2011 στο Κλειστό Γήπεδο, ανάμεσα στη SuperBasket και τη WebCore, και ήταν ένας από τους καλύτερους αγώνες του τουρνουά. Η SuperBasket επικράτησε στην παράταση της WebCore με σκορ 88-85 (Κανονική Περίοδος 74-74) με πολλούς αθλητές να κάνουν τις καλύτερες φετινές ατομικές τους επιδόσεις. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη καθ' όλη τη διάρκειά της. Η ατμόσφαιρα ηλεκτρίστηκε στο 26' με μία τεχνική ποινή στον Καραβάκη για μία φάση που η WebCore έκανε ένσταση μετά τη λήξη. Η SuperBasket είχε την τελευταία επίθεση αλλά αστόχησε, όπως και η WebCore η οποία είχε χρόνο για κάτι καλύτερο από ένα μακρινό σουτ, και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, η οποία είχε απ΄ όλα. Ο Μανουσέλης άνοιξε το σκορ του 5λέπτου με ένα τρίποντο, ο Λημνιάτης σημείωσε 9 από τους πόντους του στο διάστημα αυτό, αλλά το σημείο που κρίθηκε ο αγώνας ήταν η αποβολή με 5 φάουλ του Βουλουμάνου Γ. 2 λεπτά πριν το φινάλε, και ενώ ήταν μία διαρκής απειλή για το αντίπαλο καλάθι. Ο Λημνιάτης ήταν για ακόμη μια φορά πληθωρικός με 26π, 10ασ και 8ρ., ο Μελάγιες έκανε ρεκόρ αγώνων με 30π, ο Τσολάτος προσέθεσε 16 ενώ ο Λινοξυλάκης είχε 8 με 4 τάπες. Για τη WebCore επίσης είχαμε μεγάλες επιδόσεις. Βουλουμάνος Γ. είχε 23π με 10ρ και 6ασ. Γολέμης 19π με 8/8 δίποντα, επίσης επίδοση ρεκόρ για τους αγώνες. Αθανασάκης 17 με 13ρ και Καραβάκης και Παπασταθόπουλος με 11 συμπήρωσαν την πεντάδα της WebCore με +10π. Το αξιοσημείωτο: Λημνιάτης και Βουλουμάνος πέτυχαν τις 2 καλύτερες φετινές επιδόσεις του Τουρνουά κατά το κριτήριο αξιολόγησης που χρησιμοποιείται (ranking) σημειώνοντας 34 και 33 αντίστοιχα.

SuperBasket- WebCore 88-85.pdf

Η Βαθμολογία και το Top10 θα διαμορφωθούν μετά τους αγώνες της Κυριακής, 29 Μαϊου 2011.