7η Αγωνιστική

Το τουρνουά συνεχίστηκε με μεγάλο ενδιαφέρον την Κυριακή 22 Μαΐου. Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής, η SuperBasket συνέχισε την εξαιρετική της πορεία και πήρε για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι το ροζ φύλλο. Απέναντί της ο Προμπονάς ο οποίος για 3ο συνεχόμενο αγώνα δείχνει τα δόντια του στο πρώτο ημίχρονο αλλά μέχρι εκεί. Κοντά στο triple double ο Λημνιάτης με 10π. 10ρ και 7ασ  παρά το γεγονός ότι ήρθε στον αγώνα στο 2ο δεκάλεπτο, ενώ ο Μελάγιες ήταν πρώτος σκόρερ με 22π. Για τον Προμπονά που ήταν ιδιαίτερα εύστοχος στα σουτ 3π ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Τριανταφυλλόπουλος Μ. με 20π και ο Στάσης με 17π και 10ρ. ήταν οι καλύτεροι παίχτες.

SuperBasket- Προμπονάς 63-57.pdf

Στο κλειστό αναμετρήθηκε ο Παρθενών με τη WebCore και επικράτησε τελικά με σκορ 69-59. Με αυτή τη νίκη αποκτά σοβαρό πλεονέκτημα απέναντι στις υπόλοιπες ομάδες για την αποφυγή του αγώνα μπαράζ, ενώ θα περιμένει και κάποιο στραβοπάτημα από τους πρωτοπόρους για να διεκδικήσει τις πιθανότητές του για είσοδο στο Final-4. Η WebCore προερχόταν από ήττα στο ίδιο γήπεδο στον αγώνα της Παρασκευής (βλ. 5η Αγωνιστική). Παρατάχθηκε με μόλις 6 παίχτες ενώ ο αγώνας ξεκίνησε και με καθυστέρηση καθώς άργησαν να προσέλθουν. Παρ’ όλ’ αυτά κατάφερε να διεκδικήσει το παιχνίδι σχεδόν μέχρι το τέλος, ουσιαστικά μέχρι το σημείο που ο Σπηλιοτόπουλος αποβλήθηκε με 2 Τεχνικές Ποινές (6 λεπτά πριν το τέλος). Ο Παρθενών πήρε προβάδισμα, πέτυχε 25π στην 4η περίοδο και πήρε μία πολύτιμη βαθμολογικά νίκη. Ο Λουφόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ με 18π και καλύτερος παίχτης, ενώ ο Παπαδάτος πέτυχε και τους 11π του στην κρίσιμη τελευταία περίοδο. Τέσσερις  παίχτες σημείωσαν πάνω από 10π. Για τη WebCore οι Παπασταθόπουλος και Βουλουμάνος Γ. είχαν 22 και 19π αντίστοιχα.

Παρθενών- WebCore 69-59.pdf

Την ίδια ώρα στο γήπεδο 2 έλαβε χώρα η έκπληξη της αγωνιστικής, και γιατί όχι και του Τουρνουά μέχρι τώρα. Οι Απροσάρμοστοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη απέναντι στην αήττητη ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. επικρατώντας με σκορ 54-51. Η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. μπήκε δυνατά στον αγώνα και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη 21-11, διαφορά που κράτησαν μέχρι το ημίχρονο. Οι Απροσάρμοστοι πήραν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 15-10 και μπήκαν στην κρίσιμη 4η έτοιμη να πετύχουν την έκπληξη. Ο Γουλανδρής Φ. αποβλήθηκε με Τεχνική Ποινή, και η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. σημείωσε μόλις 6 πόντους, όλους από τον Κλάρι. Οι Απροσάρμοστοι έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Πόποβιτς και Αψερίδη πέτυχαν 14π ευστοχώντας ταυτόχρονα σε 4/4 ελεύθερες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, έναντι 1/4 που πέτυχε η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. Ο Πόποβιτς πέτυχε 22π και ο Αψερίδης προσέθεσε 12π με 10ρ και 6ασ ενώ από τη ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. ο Γουλανδρής Α. Σημείωσε 19 με 11ρ και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κλαρι με 12π και 8ρ. Η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. πρέπει να κερδίσει το ντέρμπι με τους Τιτάνες για να ξαναπιάσει κορυφή ενώ οι Απροσάρμοστοι γλυκάθηκαν και θα κυνηγήσουν την 6η θέση που οδηγεί στο μπαράζ.

Απροσάρμοστοι- ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. 54-51.pdf

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας είχαμε το ντέρμπυ ανάμεσα στην Ακαδημία και τους αήττητους Τιτάνες. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με ελλείψεις καθώς από τους μεν απουσίαζαν οι Βρυώνης και Αυγερόπουλος που εν τέλει τιμωρήθηκαν με 2 αγωνιστικές έκαστος και από τους δε ο Ανυφαντής. Η Ακαδημία πέτυχε σημαντικότατη νίκη η οποία σε συνδυασμό με το στραβοπάτημα της ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. την έβαλε πάλι στο παιχνίδι για τη διεκδίκηση της 1ης θέσης. Εκκρεμεί και ο αγώνας ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ.- Τιτάνες. Οι Τιτάνες από την άλλη έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν μόνοι αήττητοι στο Τουρνουά. Η Ακαδημία μπήκε στην 4η περίοδο με ένα πόντο πίσω στο σκορ, αλλά η Τεχνική Ποινή που δέχτηκε στην ανάπαυλα ο Μπαρμπαρόσος και δύο εύστοχες βολές σε νεκρό χρόνο από τον Τζούρτο την έφεραν μπροστά στο +1. Η 4η περίοδος ήταν καθοριστική καθώς έληξε με επιμέρους σκορ 20-8 και σε αυτό το χρονικό διάστημα κρίθηκε ο αγώνας. Τζούρτος και Μπασδάνης σημείωσαν 17 και 16π αντίστοιχα ενώ ο Γρηγορόπουλος είχε 7π με 11ρ. Για τους Τιτάνες ο Μιλμπάνης είχε 13π με 13ρ. ενώ ο Μπαρμπαρόσος προσέθεσε άλλους 10.

Ακαδημία- Τιτάνες 53-42.pdf