4η Αγωνιστική

Η κανονική περίοδος του Τουρνουά ολοκληρώθηκε την Κυριακή 5 Ιουνίου με τους εξ αναβολής αγώνες της 4ης Αγωνιστικής. Στον πρώτο αγώνα της ημέρας, η WebCore αντιμετώπισε τον Προμπονά στο βοηθητικό κλειστό του ΟΑΚΑ, αναζητώντας μόνο τους δύο βαθμούς της νίκης που θα την έστελνε στα μπαράζ. Ο αγώνας είχε ενδιαφέρον ως προς το νικητή του μέχρι το ημίχρονο. Στην 3η περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 30-6 και η WebCore κλείδωσε τη νίκη. Το ενδιαφέρον περιορίστηκε στο που θα σταματούσε ο Βουλουμάνος Γ. και στο τι θα έγραφε η στατιστική του με τη λήξη του αγώνα. 41 πόντοι με 17/19 δίποντα εκτόξευσαν το ranking του στο 42, που αποτελεί επίδοση ρεκόρ για το Τουρνουά. Όσο για τον Προμπονά, του ευχόμαστε το πέρασμα από την Α2 να είναι σύντομο και το ερχόμενο καλοκαίρι να τον ξαναδούμε στην Α1.

WebCore- Προμπονάς 83-41.pdf

Στο ντέρμπυ της ημέρας στο κλειστό του Αγ. Κοσμά, αναμετρήθηκαν η ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. με τη SuperBasket, με τις δύο ομάδες να αποσκοπούν στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα εν όψει του Final-4. Η SuperBasket ήταν τελικά αυτή που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ 68-65. Λιμνιάτης και Τσολάτος ήταν συνεπείς και για μία ακόμα αγωνιστική πέτυχαν double-double σε πόντους και ριμπάουντ, ενώ 16 και 14 πόντους προσέθεσαν αντίστοιχα οι Μελάγιες και Βενιζέλος. Για τη ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ. το σκοράρισμα οδήγησε ο Μιλάνοβιτς που σημείωσε 20π. ενώ ο Γουλανδρής Φ. έβαλε 13π με 9ρ και 5ασ. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου στα ημιτελικά του Final-4.

ΣΟΦ.ΠΕΖ.ΑΡ -SuperBasket 65-68.pdf

Ο τελευταίος αγώνας για την κανονική περίοδο του Τουρνουά βρήκε αντιμέτωπους τους Απροσάρμοστους με τους Τιτάνες, με τους τελευταίους να επικρατούν τελικά με σκορ 75-58. Για τους Απροσάρμοστους ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού είχε προηγηθεί η νίκη της WebCore. Οι Τιτάνες από την άλλη διεκδίκησαν τη νίκη για την είσοδό τους με τις καλύτερες προϋποθέσεις στο Final-4. Ο Ανυφαντής ερχόμενος στον αγώνα στο τέλος της 2ης περιόδου άλλαξε τις ισορροπίες και με τους 24π που πρόλαβε να σημειώσει οδήγησε τους Τιτάνες στην 5η φετινή τους νίκη. Από κοντά ο Μιλπάνης με 21π και 11ρ. Για τους Απροσάρμοστους που διεκδίκησαν την παραμονή τους μέχρι τέλους, ο Σοφρόνης ήταν ο καλύτερος παίχτης με 13π και 7ρ. Οι δύο νίκες που πέτυχαν τις προηγούμενες αγωνιστικές δεν ήταν αρκετές για να τους κρατήσουν στην κατηγορία, αλλά γνωρίζοντας το υλικό της ομάδας και με την εμπειρία που απέκτησαν φέτος από την Α1, μάλλον θα επιστρέψουν γρήγορα σε αυτή. Οι Τιτάνες θα αναμετρηθούν στον ημιτελικό του Final-4 με την Ακαδημία.

Απροσάρμοστοι- Τιτάνες 58-75.pdf

Ο αγώνας ανάμεσα στην Ακαδημία και τον Παρθενώνα δεν έγινε ποτέ, καθώς ο Παρθενών κατόπιν ειδοποίησης δεν προσήλθε. Έτσι έληξε στα χαρτιά 20-0, και ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις το μόνο στατιστικό στοιχείο που προκύπτει είναι 20π στον αρχηγό της ομάδας. Με το αποτέλεσμα αυτό ο Παρθενών είναι 5ος ενώ η Ακαδημία οδηγείται με 5 νίκες στο Final-4.